סדר הנחת תפילין

הנחת תפילין בפעם הראשונה כבר מצווה – רגע שלא יחזור על עצמו

מה הוא סדר הנחת תפילין? האם נהוג לקיים טקס הנחת תפילין? וכיצד ניתן ליצור כניסה מרגשת לבר מצווה?

הבוקר של יום בר המצווה הוא בוקר מרגש עבור המשפחה כולה, הדרך לבית הכנסת מתמלאת בהתרגשות לקראת העלייה לתורה וסידורים אחרונים לקראת החגיגות. האווירה הייחודית של הבוקר הזה היא חשובה עבור האורחים אשר קמו מוקדם כמו שהיא קריטית עבור הנער המתרגש לקראת אור הזרקורים המשמעותי ביותר בחייו עד כה. הקדושה של יום העלייה לתורה מורגשת מהרגע הראשון אך היא מועצמת בהתחלה האמתית של טקס ההפיכה לגבר, טקס הנחת התפילין המסורתי. טקס זה, אשר משתף את האב והסב של חתן המצוות, יכול להיות שקט ולא מורגש או משותף לקהל כולו.

 

סדר הנחת תפילין – עושים סדר בראש

בניגוד לאנשים אשר מניחים תפילין בכל בוקר, אבות ונערי מצווה אשר אינם מכירים בעל פה את הסדר עלולים להיכנס ללחץ. הדבר הראשון שחשוב לזכור הוא שכולם שם עבורכם ובמקרה הצורך העזרה תגיע עם חיוך. על מנת לעזור לך לעשות סדר, להלן הוראות לטקס הנחת תפילין.

סמבו הפקות

חיפשת תפילין לבר מצווה? רצית לברר מהו סדר הנחת תפילין בבית הכנסת? ברצונך לברר בנוגע לשופרות לטקס הבר מצווה? לכל אלו ועוד – אנו מזמינים אותך ליצור אתנו קשר, לספר לנו על בר המצווה של הבן שלך ולשמוע כיצד ליווי מוזיקלי ומקצועי יכול להפוך את הטקס שלו לקדוש ומיוחד.

שלב ראשון – הנחת תפילין של יד

לפני התחלת הנחת תפילין יש לברך את הברכה הבאה:

"ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם, אשר קידשנו במצותיו וציוונו להניח תפילין".

את התפילין של היד יש להניח על היד החלשה (אדם ימני על יד שמאל ואדם שמאלי על יד ימין) ולמקם את הבית בגובה של שתי אצבעות מעל המרפק כשהחלק העליון שלו מכוון ללב. לאחר מכן יש להדק את לולאת הרצועה וללפף את הרצועה שבע פעמים סביב הזרוע לכיוון כף היד.

שלב שני – הנחת תפילין של ראש

הנחת תפילין של ראש מתחילה ממיקום הבית במרכז הראש ומעל העיניים, הבית צריך להיות ממוקם כך שהקצה החיצוני והחזיתי שלו עומד על קו השיער, בצורה זו הבית יושב על הראש ולא על המצח. לאחר הנחת הבית במקום הנכון יש להדק את הרצועה סביב הראש מהחלק הקדמי ועד לאחורי הראש במקום בו העורף והראש מתחברים.

שלב שלישי – קשירת רצועה של יד

לאחר שהתפילין של ראש מונח בצורה נכונה מסיימים הנחת תפילין בקשירת הרצועה לכף היד. את הרצועה יש ללפף לכף היד כך שהיא תיצור את האות ש'. יצירת האות מתבצעת בשבעה ליפופים:

  1. ליפוף ראשון על גבי גב היד, מבסיס האגודל לבסיס הזרת.
  2. מלפפים את המפרק העליון באצבע האמה.
  3. מלפפים את המפרק התחתון באצבע האמה (על גב האצבע נראות רק שתי טבעות).
  4. מלפפים את בסיס אצבע האמה.
  5. מלפפים את בסיס האמה עם בסיס הקמיצה.
  6. מעבירים את הרצועה מהרווח שבין האמה לאצבע המורה לבסיס הזרת.
  7. דרך כף היד, מלפפים את כף היד לרוחבה מהרווח שבין האגודל לאצבע המורה לבסיס הזרת כך שנוצרת האות ש' כשהתחתית שלה בקו הזרת.

"מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד"